تأثیر وضع مالیات بر خودروهای لوکس در بازار


دبیر انجمن قطعه‌سازان می‌گوید از 20میلیون خودروی فعال در کشور کمتر از یک درصد بیش از یک میلیارد تومان قیمت دارند و وضع مالیات بر آنها، تاثیری بر بازار خودرو نداشته و تنها ایجاد پایه‌ مالیاتی جدید است.

محمدرضا نجفی منش در خصوص مصوبه مجلس در مورد اخذ مالیات از خودروهای بیش از یک میلیارد تومان اظهار داشت: تأثیر این موضوع بر بازار خودرو بسیار ناچیز و کم است چون تنها کمتر از یک درصد از خودروهای داخل کشور بیش از یک میلیارد تومان قیمت دارند.

وی افزود: هم اکنون بیش از 20 میلیون خودرو در سطح کشور در حال رفت و آمد هستند و بنا بر آماری که سخنگوی کمیسیون تلفیق اعلام کرده، تنها 62 هزار خودرو از این تعداد بیش از یک میلیارد تومان قیمت دارند که رقم ناچیزی است.

دبیر انجمن قطعه‌سازان یادآوری کرد: اخذ مالیات از خودروهای بیش از یک میلیارد تومان خبری نیست که ما را نگران یا خوشحال کند چون گوشه بسیار کوچکی از بازار در اختیار اینگونه خودروهاست.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: دولت برای جبران کسری بودجه خود در سال آینده که عمدتاً ناشی از عدم فروش نفت است، در تلاش است تا پایه‌های جدید مالیاتی وضع کند که مالیات بر خودروهای گران قیمت و لوکس هم بخشی از این موضوع است.

نجفی منش اظهار داشت: با این حال به نظر نمی‌رسد که تصمیم دولت و مجلس برای اخذ مالیات از خودروهای گران قیمت تأثیر چندانی بر بازار داشته باشد چون که 99 درصد خودروهای در حال رفت و آمد در کشور کمتر از یک میلیارد تومان قیمت دارند.

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس، انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی با ارزش یک میلیارد تومان و بیشتر براساس ارزش روز خودرو به نرخ زیر مشمول مالیات بر دارایی می‌شود:

1-نسبت به مازاد یک تا یک و نیم میلیارد تومان، نیم درصد

2-نسبت به مازاد یک و نیم تا سه میلیارد تومان، سه درصد

3-نسبت به مازاد سه میلیارد تومان به بالا، یک و نیم درصد

براین اساس خودروی سه میلیارد تومانی، مالیات سالانه 15 میلیون تومان و خودروی 5 میلیارد تومانی هم مالیات سالانه 30 میلیون تومان را باید پرداخت کند. البته به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق، خانه‌های در حال ساخت، خودرو و ملک در سال تملک، املاک و خودروهای دولتی، خودروهای مونتاژ شده یا به فروش نرسیده در نمایندگی‌های مجاز از این قاعده مستثنی شده‌اند.

ایبنا

نظرات

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفاً فیلد های ستاره دار را پر نمایید.