خودرو گران خواهد شد یا خیر؟


اگرچه مدیران صنعت خودرو بارها از تولید با زیان در صنعت خودرو ابراز ناراحتی کرده و از این‌که قیمت‌گذاری همچنان دستوری انجام می‌شود، گلایه داشته‌اند ولی به‌ نظر می‌رسد باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و بعضی مشکلات، خودروسازان تمایل چندانی به درخواست برای افزایش قیمت خودرو ندارند

قیمت‌گذاری نه ‌تنها در صنعت خودرو بلکه در خیلی از صنایع کشور به چالش بزرگی تبدیل شده است. از سال 97 که خودروسازان اعلام کردند تولید با قیمت‌ قدیمی عملاً زیان‌ده است و امکان‌پذیر نیست تا امروز بارها بحث افزایش مجدد بها و رساندن به قیمت حاشیه بازار را مطرح کرده‌اند. اگرچه به عقیده کارشناسان، فروش خودرو در حاشیه بازار تنها برای کنترل بازار و جلوگیری از دلالی بوده است، ولی با وجود رشد قیمت‌ها از بهمن‌ماه سال اخیر، خودروسازان عقیده دارند بار دیگر باید افزایش پیدا کند.

رشد هزینه‌ها همراه با نوسان قیمت ارز و افزایش استانداردها

سال پیش در پی نوسان نرخ ارز، هم خودروسازان و هم قطعه‌سازان خواهان افزایش قیمت‌ها باتوجه به رشد هزینه‌های تولید بودند. طی چند هفته گذشته بازهم قیمت ارز روند صعودی پیدا کرده و در این بین بحث افزایش استانداردها هم مزید بر علت شده است تا خیلی از کارشناسان نسبت ‌به افزایش قیمت خودرو طی سال‌ آینده و همچنین رکود شدید ناشی‌از آن هشدار دهند. چون که وضعیت اقتصادی به طوری نیست که انبوه مشتریان خودروسازان که از اقشار متوسط جامعه هستند، همپای افزایش قیمت‌ها، افزایش درآمد داشته باشند.

به‌هرحال افزایش استانداردها برابر با افزایش هزینه تولید است. از این منظر پیش‌بینی می‌شود باتوجه به کاهش درآمد مردم و افزایش هزینه‌ها، درصورتی‌که سال آینده افزایش قیمتی وجود داشته باشد، رکود شدیدی بر بازار و البته صنعت خودرو کشور حاکم خواهد شد.

آیا قیمت‌ خودروها افزایش می‌یابد؟

در همین زمینه و در جواب به این سؤال که آیا افزایش استانداردها منجر به رشد قیمت خودرو خواهد شد یا خیر؛ عباس تابش، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: «در مورد این‌که قیمت‌ها افزایش خواهد یافت یا خیر، باید بگویم هنوز در این رابطه مستنداتی به ما نرسیده است و تا زمانی که مستندات به ما نرسد، نمی‌توان در این زمینه تغییری ایجاد کرد.»

بررسی افزایش قیمت خودرو درصورت تقاضای خودروسازان

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، موضوع افزایش قیمت ‌خودرو برای سال آینده را نه رد می‌کند و نه تأیید  اما آن را منوط به ارائه مستندات از طرف خودروسازان می‌داند و اظهار می‌کند: «هنوز هیچ مستندات و درخواستی به‌منظور افزایش قیمت به ما داده نشده، رشد قیمت ارز، تورم و افزایش استانداردها همگی جزو مسائلی است که می‌تواند موجب افزایش قیمت خودرو برای سال آینده شود. ولی در این رابطه غیر از اظهارنظرهای غیررسمی از طرف مدیران خودروسازی، درخواستی برای افزایش قیمت مطرح نشده است.  اگرچه مدیران صنعت خودرو بارها از تولید با زیان در صنعت‌ خودرو ابراز ناراحتی کرده و از این‌که قیمت‌گذاری همچنان دستوری انجام می‌شود، گلایه داشته‌اند اما به‌نظر می‌رسد باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و بعضی مشکلات، خودروسازان تمایل چندانی به درخواست برای افزایش قیمت خودرو ندارند.»

افزایش قیمت خودرو منوط به متغیرهای اقتصادی است

عباس تابش با ذکر این‌که افزایش قیمت خودرو در سال آینده بستگی به متغیرهای اقتصادی کشور دارد، اظهار کرد: «تقاضا برای افزایش قیمت خودرو باید از سوی خودروسازان مطرح شود؛ وقتی تقاضایی مطرح نشده است، پس افزایش قیمتی هم وجود نخواهد داشت.»

پیش‌از این تابش اظهار کرده بود: «براساس بند 3 مصوبه شماره 70118 مورخ 29/‏05/‏1397 شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص نرخ، ضوابط قیمت‌گذاری، تعیین سهمیه مقداری کالا و خدمات که به موجب قوانین و مقررات گوناگون، در اختیار دستگاه‌ها و شوراهای گوناگون قرار گرفته بود، منوط به تأیید در ستاد تنظیم بازار است. بنابراین صرفاً تعیین قیمت خودروهایی که سابقه قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت داشته‌اند، در دستور کار ستاد تنظیم بازار بوده است.»

عدم تعیین قیمت به‌صورت روزانه

وی افزود: «بر این اساس، بدیهی است دیگر خودروها که به تشخیص شورای رقابت، مشمول قیمت‌گذاری نبوده‌اند هم کماکان مطابق رویه قبل رأساً از ناحیه خودروسازان قیمت‌گذاری می‌شوند؛ بنابراین در وضعیت کنونی قیمت فروش‌های فوری اعلامی توسط خودروسازان، بر مبنای قیمت حاشیه بازار بهمن ‌ماه سال 97 تعیین و از طریق شرکت اعلام می‌شود و تعیین قیمت به طور روزانه انجام نمی‌شود.» 

معاون وزیر صمت تاکید کرد علاوه بر این، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، براساس دستورالعمل ساماندهی بازار خودرو، ضمن اخذ اسناد و مدارک مرتبط از شرکت‌های عرضه‌ کننده خودرو، پس از بررسی و احصای قیمت هر محصول، مراتب را برای تأیید و تصویب به کمیته خودرو مستقر در معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌کند تا هرگونه اتخاذ تصمیم، بر اساس مصوبات کمیته یاد شده انجام شود.

عدم خواست وزیر صمت برای افزایش قیمت‌ خودرو

در حالی وزارت صمت مساله افزایش قیمت را منوط‌به درخواست خودروسازان کرده است که وزیر صمت بارها بر ثبات قیمت در صنعت خودرو تاکید می‌کند و به نظر نمی‌رسد وی طرحی برای افزایش قیمت خودرو در وضعیت کنونی اقتصاد که قیمت‌ها روزبه ‌روز در بازار درحال افزایش است، داشته باشد.  از طرف ‌دیگر، کارشناسان عقیده دارند باتوجه به این‌که ظرفیت و سقف افزایش قیمت خودرو پر شده، بهتر است خودروسازان به فکر کاهش هزینه‌های تولید از مسیر دیگری باشند. چون که بیش‌از این نمی‌توان روی افزایش قیمت‌ خودروها حساب کرد. چون در میزان درآمدهای مردم تغییری به وجود نیامده و تورم همچنان از درآمد بخش بزرگی از جامعه جلوتر است.

اخبار خودرو

نظرات

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفاً فیلد های ستاره دار را پر نمایید.