تولید مرسدس بنز در ایرانخودرو + قیمت و مشخصات


در اوایل دهه ۸۰ شمسی، مذاکرات صورت گرفته بین دو شرکت ایران خودرو و مرسدس بنز، باعث گردید تا تولید کلاس E اتاق W211، از سال ۸۵ شمسی در کارخانه شرکت تاپ خودرو آغاز گردد. تاپ خودرو با دریافت بیش از ۱۷۰۰ قطعه از E کلاس، این خودرو را به صورت SKD به بازار ایران عرضه کرد. حساسیت و نظارت های مداوم مرسدس بنز باعث گردید تا E کلاس های ایرانی، کیفیتی هم تراز با نمونه های تولید آلمان داشته باشند. ثمره این همکاری، تولید مدل های E200 کمپرسور، E280 و E350 در ایران بود.پیشرانه های مورد استفاده در این خودروها، بسته به نوع مدل از توانایی متفاوتی برخوردار بودند. E200 های مونتاژ شده در ایران مجهز به پیشرانه ۱.۸ لیتری سوپر شارژ ۱۸۰ اسب بخاری بودند.E240 ها اندکی قدرتمندتر از E200 ها بوده و به پیشرانه ۶ سیلندر ۲.۶ لیتری مجهز بودند. قدرتمندترین E کلاس مونتاژی در ایران، E350 بود که از پیشرانه ۳.۵ لیتری با حداکثر قدرت ۲۶۸ اسب بخار بهره می برد. اولین E کلاس خارج شده از خط مونتاژ تاپ خودرو، یک دستگاه E350 الگانس نقره ای رنگ بود. 

کلاس E گازسوز

به غیر از موارد فوق، E200 NGT نیز که نمونه گازسوز E کلاس بود، در ایران مونتاژ شد. این نمونه به پیشرانه ۱.۸ لیتری ۱۶۱ اسب بخاری تجهیز بود. 

تحریم ها مانع از تولید محصولات مرسدس بنز در ایران

پس از آغاز دور پیشین تحریم ها، مرسدس بنز ارسال قطعات E کلاس به شریک ایرانی را متوقف ساخت. این امر باعث شد تا تولید این محصول بسیار باکیفیت در ایران خاتمه یابد.همچنین، بار دیگر پس از برجام نیز قراردادهایی بین شرکای ایرانی و آلمانی منعقد گردید که نوید از تولید محصولات مرسدس از جمله E کلاس اتاق W213 را در ایران می داد. اما بازهم با خروج ایالات متحده از برجام و تحریم مجدد صنعت خودروسازی ایران، این امر محقق نشد.

قیمت این خودرو ها در آن زمان و هم‌ اکنون

قیمت مرسدس بنز های مونتاژ ایرانخودرو در آن زمان از ۶۰ میلیون تومان شروع میشد ، قیمت این خودرو ها امروز مطابق جدول زیر است

مدل سال قیمت
 E350  1386  440 میلیون تومان
 ‌E280  1387  470 میلیون تومان
 E280  1388  493 میلیون تومان
 E280  1389  520 میلیون تومان

 

نظرات

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفاً فیلد های ستاره دار را پر نمایید.