خودروهای ملی که در ایران خودرو به فراموشی سپرده شدند


 

به گزارش مجله خودرو و به نقل از بیت ران، نداشتن پلت‌فرم، تغییر پیاپی سیاست‌ها و مدیران عامل و نبود استراتژی مشخص شاید بخشی از دلایل تولید نشدن این محصولات بوده است. محصولاتی که اگر برخی از آنها تولید می‌شدند، شاید ایران‌خودرو سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده بود. در تمام خودروهای کلاس متوسطی که در ایران‌خودرو طراحی شده‌اند، پلت‌فرم پژو ۴۰۵ استفاده شده است. البته خودروهای کوچک‌تر از پلت فرم پژو ۲۰۶ استفاده کردند. در چندین نمونه هم قرار بود از پلت‌فرم پژو ۱۰۶ و فیات استفاده شود که به دلیل عدم تامین این پلت فرم‌ها پروژه‌ها اجرا نشد.

پیکا

این خودرو قرار بود پس از سمند دومین خودرو با نشان ملی باشد. ایران‌خودرویی ها قصد داشتند این محصول را در بازه‌ قیمتی چهار تا پنج میلیون تومان در اوایل دهه ۸۰ شمسی وارد بازار کند.

تیراژی که برای این خودرو در نظر گرفته شده بود بالای ۲۰۰ هزار دستگاه بود. قرار بود این خودرو، خودروی اقشار کم درآمد ایرانی باشد. پلت‌فرم این خودرو قرار بود مدلی از فیات باشد اما فیات از دادن این پلت‌فرم سر باز زد. بعدها ایران‌خودروییی ها تصمیم گرفتند از پلت‌فرم پژو ۱۰۶ استفاده کنند؛ که پژو هم این پلت‌فرم را نداد و خودروی پیکا تولید نشد .

پردیس

سمند پردیس قرار بود یکی از مدل‌های آینده سمند باشد. این محصول را ایرا‌ن‌خودرو برای طبقه متوسط به بالا در نظر گرفته بود. طراحی این خودرو در قسمت پشت بسیار شبیه به محصولات کره‌ای است. طراحی جلو نیز تا حدودی شبیه به محصولات فولکس‌واگن است. این محصول با اینکه پیش‌بینی می شد در بازار به خوبی فروش کند و در نمایشگاه‌های خودرویی کشور نیز مردم از آن استقبال بسیار زیادی کردند، اما به مرحله تولید نرسید و تنها در حد چند نمونه ساخته شده و در مرکز تحقیقات ایران خودرو ماند .

سورن نسل اول

سمند سورن ابتدا قرار بود یک کوپه باشد. طراحی بدنه این خودرو تا حدودی شبیه به محصولات مزدا است. برای این خودرو موتور دو هزار  سی سی در نظر گرفته شده بود. ایران‌خودرو قرار بود این محصول را برای مشتریان جوانترش عرضه کند. با اینکه از این محصول نیز در نمایشگاه های خودرویی داخلی استقبال زیادی شد اما این مدل نیز هیچ‌گاه به تولید نرسید و تنها در حد ساخت چند مدل نمونه در مرکز تحقیقات ایران‌خودرو ماند. بعدها از نام این محصول برای مدل جدید سمند استفاده شد .

نیو پیکان

این خودرو یکی از جنجالی ترین محصولات طراحی شده در مرکز تحقیقات ایران خودرو است. ایران‌خودرویی ها به کمک مشاوران ایتالیایی این محصول را طراحی کرده‌اند. در آن زمان حمیدرضا کاتوزیان نماینده منتقد پروژه ال‌- ۹۰ ،مدیر این پروژه بود. با مطرح شدن پروژه تندر- ۹۰ طرح تولید این خودرو کنار گذاشته شد. اگر به عکس دقت شود این خودرو از قسمت وسط کاملاً شبیه پژو ۲۰۶ است. پلت‌فرم استفاده شده در این خودرو نیز پژو ۲۰۶ بود. بعدها ین پروژه به پژو ۲۰۶ صندوقدار و در نهایت خودروی رانا ختم شد

سمند زوبین

این خودرو قرار بود مانند پیکان جوانان خودروی خاص جوانان باشد. توربوشارژ، موتور قوی و هندلینگ مناسب مواردی بود که برای این خودرو در نظر گرفته شده بود. البته کمی سخت بود که بتوان بر روی پلت‌فرم پژو ۴۰۵ چنین محصولی را خلق کرد. مشکل این خودرو هم نبود پلت‌فرم مانند دیگر مدل‌های سمند بود.

سمند ساحل

اولین کانسپت یک خودروی ایرانی تاکنون سمند ساحل بوده است. معمولاً خودروهای کانسپت ساخته می‌شوند تا بعدها با تکمیل‌شان الهام بخش  مدل‌های واقعی باشند .

سمند استیشن و وانت

سمند استیشن خودرویی بود که در ایران‌خودرو تولید شد و حتی تا مرز صنعتی‌سازی نیز پیش رفت. اما شکست  پروژه پژو ۴۰۵ استیشن مدیران ایران‌خودرو را از تولید این خودرو منصرف کرد. سمند وانت نیز محصولی بود که در مرکز تحقیقات ایران خودرو طراحی شد اما معلوم نیست که این خودرو قرار است تولید شود یا خیر، البته ایران خودرو در پی جایگزین کردن سمند وانت به جای وانت پیکان بود.

نظرات

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفاً فیلد های ستاره دار را پر نمایید.