آغاز به کار اولین تاکسی‌های ۱۰۰ درصد برقی در لندن


 

به گزارش مجله خودرو و به نقل از ایسنا، "دینامو" (Dynamo)، یک تاکسی برگرفته از مدل یک ون برقی نیسان در کارخانه‌ای در شهر "کاونتری"، اولین تاکسی ۱۰۰ درصد برقی در خیابان‌های لندن از سال ۱۸۹۹ میلادی محسوب می‌شود.

فقط دو نوع وسیله نقلیه که هر دو میزان انتشار صفر دارند، قادر به دریافت مجوز جدید تاکسی‌ از سازمان دولتی "حمل و نقل در لندن" (TfL) هستند. 

حدود ۲۴۵۰ تاکسی هیبریدی الکتریکی ساخته شده توسط کمپانی الکتریکی لندن (LEVC) از زمان معرفی آن در ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی مجوز فعالیت در پایتخت را دریافت کرده‌اند. مدل LEVC می‌تواند با باتری حدود ۱۱۲ کیلومتر حرکت کند و یک موتور بنزینی نیز دارد که برای استفاده در خارج از مرکز لندن بوده و  قابلیت استفاده تا حدود ۶۴۴ کیلومتر را دارد.

تاکسی "دینامو" که برگرفته از نیسان مدل e-NV200 Evalia است، با یک بار شارژ، قابلیت پیمایش حدود ۳۰۰ کیلومتر را دارد. قیمت این تاکسی‌ها ۵۵ هزار و ۴۹۵ پوند است اما رانندگان قادر خواهند بود تا از دولت مبلغ ۷۵۰۰ پوند برای کمک هزینه خرید این خودروهای برقی مطالبه کنند.

صادق خان، شهردار لندن از مشاهده رانندگان تاکسی که برای داشتن هوایی پاک‌تر تلاش می‌کنند، ابراز خرسندی کرده است. بیشتر ۲۰ هزار دستگاه تاکسی سیاه مجوزداری که در لندن مشغول به کارند، دیزلی هستند.

صادق خان تلاش برای برقی شدن تاکسی‌ها را بخش اصلی برنامه‌های خود برای بهبود کیفیت هوا در لندن اعلام کرده است. به گفته وی تاکسی‌های "دینامو"، خروج تاکسی‌های دیزل آلاینده را از خیابان‌های شهرهای سراسر انگلیس تسریع می‌کند. 

لندن ۴۲ میلیون پوند را برای ترغیب رانندگان به مبادله تاکسی‌های قدیمی و آلاینده خود با تاکسی‌های جدید برقی اختصاص داده است. 

به نوشته روزنامه گاردین، طبق گزارش سازمان دولتی حمل و نقل در لندن (TfL) تاکسی‌ها عامل انتشار ۱۶ درصد از گاز گلخانه‌ای اکسید نیتروژن منتشر شده از وسایل نقلیه در مرکز لندن هستند. 

 

نظرات

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفاً فیلد های ستاره دار را پر نمایید.