خودرو بخریم یا نه؟


 

مرتب قیمت خودرو را می پرسند؛ انگار از دیروز تا امروز تغییری اتفاق افتاده؛ یک تومن بالا میره یک تومن پایین؛ بازار راکد هست؛ هیچ کاری نمی شود کرد. این گفته‌های یکی از نمایشگاه‌داران خودرو در خیابان انقلاب است. او 44 سال تخصص در خرید و فروش خودرو دارد. محمود از وضعیت این روزهای بازار گلایه دارد و می‌گوید چند وقتی است که بازار خودرو راکد شده است.

 

 وقتی از او پرسیدم با این همه سابقه در خرید و فروش خودرو، به نظرتون با خرید خودرو سود می‌کنم یا نه؟

کمی نگاهم کرد و گفت: «نمیدونم!»
گفتم بالای 40 سال سابقه کار دارید، مگه میشه که ندونید؟
محمود گفت: «اولین باره که از گفته‌ام اطمینان ندارم. روزهایی که قیمت خودرو پایین بود، به همه می‌گفتم از خرید خودرو سود نمی‌کنید چون قیمت‌ها افزایش پیدا نمی‌کند، اما همه دیدیم که چه اتفاقی افتاد. قیمت‌ها یکباره گران شد و همه در آن برهه یعنی سال گذشته تب خرید خودرو پیدا کردند، آنهایی که خریدند بُرد کردند و آنهایی که نخریدند مجبور شدند گرانتر بخرند.» بازار خودرو برای فعالان این حوزه دوگانه است. آنهایی که توصیه خرید می‌کنند، جوان هستند و آنهایی که سن و سالی دارند می‌گویند قیمت‌ها حداقل تا پایان سال ثابت می‌ماند. غلامرضا دیگر نمایشگاه‌داری است که سراغ او می‌رویم و می‌پرسیم سرمایه‌گذاری در حوزه خودرو سودده است یا خیر؟ بدون معطلی جواب ما را می‌دهد که «ثبت‌نام کن، پشیمان نمی‌شوی. قیمت خودرو شاید گران شود.»

 

نمایشگاه‌داران چه گفتند؟

وقتی با تعداد بیشتری از نمایشگاه‌داران خودرو صحبت کردم این نتیجه به دست آمد که بازار خودرو اگر با 4 سناریو روبه‌رو نشود، قیمت‌های فعلی را حفظ خواهد کرد. بنابراین در صورت ثبات قیمت‌ها، لزومی ندارد که مردم در صورت نداشتن بودجه کافی سراغ بازار خودرو بروند و از سویی  در این شرایط توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران با هدف کسب سود وارد این بازار پر زرق و برق نشوند.

 

سناریوی اول؛نوسان نرخ ارز

 اولین سناریو که می‌تواند قیمت خودرو را تحت تأثیر قرار دهد؛ بروز نوسان در نرخ ارز است. در این حالت، چنانچه نرخ ارز به روی کانال 13 هزار تومان برسد قیمت خودرو در مسیر تغییر قرار خواهد گرفت، اما تا زمانی که نرخ ارز ثابت است و بازار در ثبات قراردارد، قیمت خودرو در مسیر گرانی قرار ندارد.
یک تحلیل تأیید نشده حکایت از آن دارد هر هزار تومانی تغییر نرخ ارز می‌تواند آغازگر تغییر قیمت خودرو باشد.
البته باور بازار به اینکه آیا نرخ ارز در مسیر افزایشی قرار داشته و قیمت‌ها کاهش نخواهد یافت هم در نیروی تغییر قیمت‌های خودرو مؤثر است که البته در شرایط کنونی هیچ چشم‌اندازی برای افزایش نرخ ارز وجود ندارد.

 

سناریوی دوم، محدودیت در واردات قطعات

دومین سناریو؛ هر گونه تغییر و سخت‌گیری در واردات قطعات خودرو می‌تواند در سطح تولید و عرضه خودرو در بازار تأثیرگذار باشد.با محدودیت در واردات قطعات خودرو، خودروسازان مجبور به کاهش عرضه خواهند شد که این نیز می‌تواند روی قیمت این محصول نیمه مصرفی اثر بگذارد.

 

سناریوی سوم؛کاهش تولید

سومین سناریو که می‌تواند روی بازار خودرو اثر بگذارد کاهش تولید خودرو است. این امر می‌تواند ناشی از زیانده شدن خودروسازان به جهت کاهش تقاضای خودرو یا تثبیت قیمت‌ها باشد.این سناریو تا اندازه‌ای می‌تواند محقق شود چرا که اگر تقاضا کاهش یابد تولید مقرون به صرفه نیست.

 

 سناریوی چهارم؛تعهد به وعده‌ها

چهارمین سناریو که در شرایط فعلی محتمل‌تر به نظر می‌رسد و از سویی به سرعت بر بازار خودرو اثر می‌گذارد، بدقولی خودروسازان است، اگر خودروسازان به تعهدات خود در عرضه بموقع خودرو پایبند نباشند، مجدداً قیمت‌ها رو به افزایش می‌رود.

 

بخریم یا نخریم؟

در نتیجه‌گیری باید عنوان کرد که پیش‌بینی قیمت‌ها کاهشی است چرا که متغیرهای اقتصادی روند باثباتی را در پیش گرفته است. مهم‌ترین موضوعی که سبب شده قیمت خودرو طی چند هفته اخیر ثابت شود، قیمت ارز است. بدین جهت خرید خودرو با کسب سود نمی‌تواند گزینه خوبی برای مردم باشد.
 

نظرات

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفاً فیلد های ستاره دار را پر نمایید.