به گزارش مجله خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، دوشنبه گذشته علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه در شرایطی از برکناری «هاشم یکه‌زارع» مدیرعامل ایران خودرو خبر داد که همان روز وی در دفتر کار خود بازداشت شد. سخنگوی دولت اعلام کرد، مدیرعامل ایران خودرو به‌صورت عمدی و بدون هماهنگی قیمت محصولاتش را افزایش داده و به همین دلیل برکنار می‌شود. در این زمینه برخی از بازار خودرو پیش‌بینی می‌کردند که بازار متاثر از بازداشت مدیرعامل ایران خودرو  و همچنین برخی از معاونان و مدیران وی با روند صعودی در قیمت‌ها مواجه شود حال آنکه ثبات قیمتی که از چند هفته گذشته آغاز شده بود این هفته نیز تداوم پیدا کرد.

در حالی که سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاهداران خودرو در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس عنوان کرده که در حال حاضر روزهای تعطیلی را در خودروسازی کشور پشت سر می‌گذاریم این در شرایطی است که خبر بازداشت مدیران ایران خودرو به‌طور حتم در هفته آینده تاثیر خود را بر بازار خودرو خواهد داشت. اما برخی کارشناسان در مورد چرایی ثبات قیمت‌ها دلایل مختلفی مطرح می‌کنند که به نظر می‌رسد عرضه مناسب از سوی خودروسازان بیشترین تاثیر را داشته است. در این زمینه یک فعال بازار در گفت وگو با «دنیای‌اقتصاد» عنوان می‌کند که تکمیل خودروهای ناقص از سوی خودروسازان شتاب گرفته و به موازات آن تحویل محصولات ثبت نامی در دستور کار تولید‌کنندگان قرار دارد که همین موضوع عامل تثبیت قیمت‌ها در بازار شده است. اما در شرایطی شرکت‌های خودروساز روند عرضه محصولات خود به بازار را تسریع کرده‌اند که کارکنان این شرکت‌ها و همچنین قطعه سازان در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند. امسال برخلاف گذشته، در حالی که خطوط تولید خودروسازان  به دلیل اورهال کردن مسدود بود، آنها با تمرکز بر تکمیل خودروهای ناقص روند عرضه به بازار را بهبود بخشیدند. همین اتفاق توانست نه تنها روند افزایش قیمت را متوقف کند که شاهد بودیم که قیمت برخی از محصولات در مسیر کاهشی حرکت کرد.

در کنار مساله افزایش عرضه توسط شرکت‌های خودروساز، فعالان بازار تاکید دارند که نبود متقاضی و خروج از شرایط هیجانی نیز به سهم خود سبب شده تا بازار روند با ثبات خود را حفظ کند. در واقع این فعالان تاکید دارند که خروج بازار از شرایط هیجانی سبب شده تا عرضه و تقاضا به نوعی به تعادل برسند. به سخن دیگر، خروج تقاضای کاذب از بازار از یک طرف و افزایش عرضه توسط شرکت‌های خودروساز باعث رسیدن بازار به نقطه تعادلی شده است.به اعتقاد آنها آنچه در شرایط حاضر از اهمیت ویژه بر خوردار است حفظ شرایط موجود است. برای نگهداشتن بازار در این نقطه تعادل، جلوگیری از هیجانی شدن بازار و ورود دوباره تقاضای کاذب، در کنار حفظ روند فعلی عرضه محصولات توسط شرکت‌های خودروساز باید در دستور کار سیاست گذاران کلان بخش خودرو قرار داشته باشد. چنانچه سیاست گذار ارشد بتواند به‌طور همزمان این دو مهم را مدیریت کند، می‌توان امیدوار بود که بازار روی موج ثبات به حرکت خود ادامه دهد. حال به‌سراغ بازار می‌رویم تا ببینیم قیمت محصولات طی هفته‌ای که گذشت چگونه بوده است.
کم‌تحرکی قیمت‌ها

همان‌طور که گفته شد آرامش بر بازار خودرو حاکم شده و در حال‌حاضر قیمت‌ها در جاده ثبات حرکت می‌کند. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 در حال‌حاضر با قیمت 47 میلیون و 800 هزار تومان در بازار موجود است. این خودرو پیش‌تر در قیمت 50 میلیون تومان تثبیت شده بود، در چند وقت اخیر به تدریج روند کاهشی را طی کرده است و در حال حاضر با قیمت ذکر شده در اختیار خریداران قرار دارد. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131 نیز قیمت 44 میلیون و 300 هزار تومانی را به نام خود ثبت کرده است. این خودرو پیش‌تر در بازه 45 تا 46 میلیون و 500 هزار تومان نوسان داشت. سری هم به بازار تیبای صندوق‌دار بزنیم. این محصول در شرایط حاضر با قیمت 52 میلیون از سوی فروشندگان عرضه می‌شود؛ بنابراین تیبای صندوق‌دار نسبت به هفته‌های اخیر نزدیک به یک میلیون تومان از قیمت خود را از دست داده است. دیگر محصول خانواده تیبا، یعنی تیبا2 نیز در حال‌حاضر با قیمت 57 میلیون تومان در بازار حضور دارد. این خودروی هاچ‌بک نیز به تبعیت از مدل سدان خود در مدت مشابه یک میلیون تومان از قیمت خود را از دست داده است. ساینا با گیربکس دستی نیز در هفته‌جاری با قیمت 56 میلیون و 500 هزار تومان معامله شد. از بازار کوییک با گیربکس دستی نیز خبر می‌رسد این خودرو با پرداخت 64 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

در خانواده پژو، مدل 297 اتومات در حال‌حاضر با قیمت 165 میلیون و 500 هزار تومان در بازار موجود است. همین خودرو با گیربکس معمولی با قیمت 122 میلیون عرضه می‌شود. همچنین پژو 206 تیپ2 و تیپ 5 طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 82 میلیون و 500 میلیون تومان و 95 میلیون و 500 هزار تومان عرضه شدند. همچنین قیمت پژو 206 صندوق‌دار که همواره اندکی از قیمت 206 تیپ 5 بیشتر بود، در حال حاضر با قیمت 95 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود. این مساله نشان‌دهنده قرار گرفتن قیمت پژو صندوقدار زیر قیمت پژو 206 تیپ 5 در بازار است. پژو 405 معمولی در حال حاضر با قیمت 74 میلیون و 500 هزار تومان در بازار حضور دارد. مدل SLX این خودرو نیز به قیمت 83 میلیون تومان، در دسترس خریداران قرار دارد. سمند LX نیز در حال‌حاضر با قیمت 79 میلیون و 500 هزار تومان ازسوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. همین خودرو با مدل EF7  نیز 81 میلیون تومان قیمت خورده است. حال سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. طی هفته‌ای که گذشت، ساندرو استپ‌وی اتومات با قیمت 183 میلیون در بازار موجود بود. ساندرو نیز با گیربکس اتومات 171 میلیون تومان در بازار قیمت دارد و 127 میلیون تومان قیمتی است که فعالان بازار برای پارس‌تندر در نظر گرفته‌اند. تندر E2 هم با قیمت 125 میلیون تومان قابل خریداری است. رانا هم طی هفته‌ای که گذشت 77 میلیون تومان و 500 هزار تومان قیمت خورد.

بررسی قیمت دنا  در بازار نشان می‌دهد در شرایطی که دنا معمولی در بازار با قیمت 110 میلیون تومان موجود است. دناپلاس با موتور توربوشارژ با قیمت 175 میلیون تومان معامله می‌شود. حال سراغ دو محصول مونتاژی ایران‌خودرو یعنی پژو 2008 و دانگ‌فنگ H30 کراس می‌رویم. خودروی مونتاژی فرانسوی ایران‌خودرو در بازار 316 میلیون تومان قیمت دارد و محصول چینی این خودروساز هم با قیمت 131 میلیون و 500 هزار تومان قابل خریداری است. همچنین نگاهی به قیمت دو محصول مونتاژی سایپا می‌اندازیم. چانگان محصول مونتاژی چینی این خودروساز در حال‌حاضر با قیمت 177 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود. سراتو محصول مونتاژی کره‌ای سایپا نیز در حال‌حاضر با پرداخت 300 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

نظرات

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفاً فیلد های ستاره دار را پر نمایید.