به نقل از ایرنا ، «مصطفی تنها»‌ امروز (چهارشنبه)  افزود:‌ به طور مثال یکی از مواد اولیه وارداتی تایر، کائوچو است که در بورس بین الملل عرضه می شود و بر این اساس می توان قیمت آن را در تاریخ های مد نظر با یک کلیک ساده در اینترنت به دست آورد.

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران خاطرنشان کرد:‌ در خصوص مواد شیمیایی نیز همین طور است و دامنه نوسان محصولات چینی و اروپایی در تاریخ های مختلف، مشخص است.

وی ادامه داد: ‌10 کارخانه تولیدکننده تایر فعال در کشور وجود دارد که همه آنها به واردات مواد اولیه اقدام می کنند، بر این اساس اگر کارخانه‌ای بخواهد تخلفی انجام داده یا مواد با قیمت پایین‌تر وارد کرده باشد، به راحتی هم از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم از سوی سایر کارخانجات قابل رصد و کنترل است.

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران اظهار داشت:‌ از مجموع 97 قلم ماده اولیه مصرفی در تولید تایر، یک سوم آن در داخل تولید می شود و دو سوم باقیمانده باید از خارج وارد شود؛ این آمار اما از نظر ارزشی، شامل 60 درصد مواد اولیه داخلی و 40 درصد مواد اولیه خارجی است.

وی تاکید کرد: ‌اینکه عده‌ای بخواهند با استفاده از ارز دولتی به تولید پرداخته و محصول نهایی را با ارز آزاد بفروشند، به طور قطع تخلف است و ما نیز در روزهای گذشته چنین مطلبی را از رسانه‌ها خوانده‌ایم که پرونده‌ای در همین زمینه برای یک شرکت متخلف تشکیل شده است.

تنها خاطرنشان کرد:‌ قیمت‌های فروش کارخانجات، تحت کنترل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است و همه موظفند با قیمت های تعیین شده محصولات خود را به فروش برسانند.

وی یادآور شد: ‌سازمان حمایت از حدود یک ماه پیش، اجازه 22 درصد افزایش قیمت به تولیدکنندگان تایر داده که هرچند آن را کافی نمی‌دانیم، اما موظف به رعایت این سقف قیمتی هستیم.

سخنگوی انجمن صنعت ایران بیان داشت:‌ با این افزایش قیمت، حاشیه سود کارخانجات بسیار پایین آمده و اکثر آنها با سود کم در حال تولیدند یا در نقطه سر به سر درآمدها و هزینه ها به سر می برند؛ بر این اساس، به دنبال افزایش مجدد قیمت ها هستیم.

به گزارش ایرنا، در روزهای گذشته «عبدالناصر همتی»، رئیس کل بانک مرکزی با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهوری با تاکید بر توجه ویژه وزارتخانه‌های دریافت‌کننده ارز دولتی برای واردات دارو و کالاهای اساسی، پیگیری تعهدات ارزی ایفا نشده چهار وزارتخانه‌ را خواستار شد.

در این نامه همتی از عدم بازگشت و ایفای ارز دولتی تخصیص داده شده به شرکت‌های دارویی، تجهیزات پزشکی و تامین‌کننده کالاهای اساسی خبر داده بود. رئیس‌جمهوری نیز در نامه‌ای به چهار وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی خواسته تا فورا پاسخ دهند چرا چنین تخلفی صورت گرفته است.

جبران بخشی از کاهش تولید امسال در تیرماه

تنها در ادامه به خبرنگار ایرنا گفت:‌ هرچند بررسی آمارهای منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید 42 هزار و 200 تن لاستیک خودرو در بهار 98 و افت 21.6 درصدی آن در مقایسه با پارسال است، اما این آمار در تیر امسال تا حدود زیادی جبران شد و اکنون روند تولید رو به بهبود است.

به گفته سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران، در چهار ماهه امسال 12 میلیون و 359 هزار و 415 حلقه انواع تایر در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش چهار درصدی نشان می دهد.

وی ادامه داد:‌ وزن تایرهای تولید شده در این مدت 73 هزار و 858 تن بود که در همسنجی با پارسال افت 15 درصدی داشته است.

نظرات

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفاً فیلد های ستاره دار را پر نمایید.