مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مورد شماره‌گذاری خودروهای وارداتی گفت: در حال حاضر 4700 دستگاه خودرو از گمرک خارج شده و پروسه شماره‌گذاری آن‌های در حال انجام شدن است. این نکته را هم باید گفت که نزدیک به 2800 دستگاه خودرو اظهار گمرکی شده و 2500 خودرو بلاتکلیف و 2800 دستگاه دیگر هم توسط مراجع قضایی توقیف شده است. در خصوص خودروهایی که از گمرک خارج شده‌اند علاوه بر شماره‌گذاری بحث قیمت‌گذاری و پرداخت مابه‌التفاوت توسط مشتریان هم وجود دارد که به یک مشکل جدید تبدیل شده است. لازم به ذکر است که خودروهای برند هیوندای، کیا و رنو شماره‌گذاری شده و سایر برندها هم در حال شماره‌گذاری هستند.

پرداخت مابه‌التفاوت توسط مشتریان

وی ادامه داد: مشتریان باید هزینه مابه‌التفاوت را بپردازند ولی زمانی که خریدار زیر بار چنین مسائلی نمی‌رود باید مرجعی برای تمام شدن این ماجرا وارد کار شود. به طور متوسط بین 150 الی 500 میلیون تومان هزینه مابه‌التفاوت را باید مشتریان بپردازند. شرکت‌ها در این مورد مدعی هستند و این نکته را هم باید گفت که شماره‌گذاری‌ها انجام شده است. پس شماری از خودروها به دست مشتریان رسیده است.

آینده قیمت خودروهای وارداتی

دادفر در مورد آینده قیمت خودروهای وارداتی اظهار کرد: امیدواریم که قیمت‌های خودرو وارداتی در بازار کاهش پیدا کند چون که قیمت‌ها بیش از حد بالا است. آنطور که بر‌آورد شده، فضای قیمت‌ها کاهشی نیست البته باید گفت که در مقطع کنونی تا اندازه‌ای قیمت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش قیمت به دلیل شماره‌گذاری خودروهای وارداتی و عرضه خودروسازان داخلی است. اما به محض این که عرضه متوقف شود و کار شماره‌گذاری‌ها به پایان برسد با توجه به این که واردات خودرو بسته است قیمت‌ها به سمت افزایشی شدن می‌رود.

درخواست آزادسازی واردات

وی در پایان در مورد ارسال درخواست برای آزادسازی واردات خودرو چنین گفت: ما برای آزادسازی واردات از رئیس جمهور، معاون نخست و وزیر صمت درخواست کردیم که اگر واردات خودرو ادامه پیدا نکند تمامی شرکت‌ها تعطیل خواهند شد. حدود 12 هزار نفر در این زمینه به فعالیت می‌پرداختند که هم اکنون شمارآن‌ها به 400 الی 500 نفر رسیده است و در صوردت ادامه‌دار بودن روند کار آن‌ها هم به پایان می‌رسد. امیدواریم که جوابی دریافت کنیم و انتظار ما به عنوان صنف معقول است و موظف هستیم که این کار را پیگیری کنیم. شاید شرایط کشور عادی نباشد و ما می‌گوییم که با استفاده از ظرفیت‌ها فعالیت کنیم و پاسخگوی تقاضای بازار باشیم.

گسترش نیوز

نظرات

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفاً فیلد های ستاره دار را پر نمایید.